:: دوره 8، شماره 4 - ( فصلنامه زمستان 1401 1401 ) ::
جلد 8 شماره 4 صفحات 10-1 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر مخلوط پروبیوتیک‌های بومی ایرانی (لاکتوباسیلوس رامنوسوس، لاکتوباسیلوس کازئی و لاکتوباسیلوس هلوتیکوس) بر تغییرات بافت کبد موش‌های صحرایی نر در معرض کلریدکادمیوم
آرزو کهن ، زهرا کشتمند*
گروه زیست شناسی، واحد تهران مرکزی، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران،ایران.
چکیده:  
پروبیوتیک‌ها ارگانیسم‌های مفید می‌باشند که به‌عنوان یک ابزار مناسب در مقابل جذب و مسمومیت احتمالی با فلزات سنگین قابل استفاده هستند. هدف از این پژوهش بررسی تأثیر مخلوط پروبیوتیک‌های بومی ایرانی، لاکتوباسیلوس رامنوسوس، لاکتوباسیلوس کازئی و لاکتوباسیلوس هلوتیکوس بر تغییرات بافت کبد موش‌های صحرایی نر آلوده شده به کلرید کادمیوم است. برای این مطالعه، 21 سر موش صحرایی نر بالغ نژاد ویستار به 3 گروه 7تایی کنترل، کلریدکادمیوم، کلریدکادمیوم همراه با مخلوط پروبیوتیک‌های بومی ایرانی تقسیم شدند. تزریق کلریدکادمیوم (mg/kg 3) به‌صورت داخل صفاقی و گاواژ پروبیوتیک‌ها (CFU/ml 109) به مدت30 روز انجام شد. پس از پایان آزمایش، برای اندازه‌گیری سطح سرمی آنزیم‌های کبدی از قلب خونگیری شد. سپس، بافت کبد استخراج و پس از رنگ‌آمیزی هماتوکسیلین-ائوزین مطالعات هیستولوژیکی کبد انجام شد. داده‌ها بر اساس آزمون آماری آنالیز واریانس یک‌طرفه و تست توکی، بین گروه‌ها مقایسه شدند. سطح سرمی آنزیم‌های کبدی در گروه دریافت‌کننده‌ی کلریدکادمیوم در مقایسه با گروه کنترل افزایش معناداری داشت. سطح این ماده در گروه تیمارشده با مخلوط پروبیوتیک بومی ایرانی کاهش معناداری را نشان داد. تغییرات مورفولوژیکی بافت کبد نیز کاهش آسیب بافتی را در گروه تیمار با پروبیوتیک‌ها در مقایسه با گروه کلریدکادمیوم نشان داد. با توجه به یافته‌های این پژوهش استفاده از مخلوط پروبیوتیک‌های بومی ایرانی  لاکتوباسیلوس رامنوسوس، لاکتوباسیلوس کازئی و لاکتوباسیلوس هلوتیکوس، می‌تواند سبب بهبود آسیب‌های القایی کلریدکادمیوم در بافت کبد شود.
شماره‌ی مقاله: 1
واژه‌های کلیدی: پروبیوتیک، کلریدکادمیوم، بافت کبد، موش‌های صحرایی
متن کامل [PDF 817 kb]      
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروبیولوژی پزشکی


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 8، شماره 4 - ( فصلنامه زمستان 1401 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها